Promocja książki "Heliodor Święcicki (1854-1923)"
Wydarzenie, trwa od 07-05-2013 do 07-05-2013
Promocja książki autorstwa Michała Musielaka „Heliodor Święcicki (1854-1923)”.

Publikacja, wydana nakładem Wydawnictwa Naukowego UAM, poświęcona jest życiu i działalności Heliodora Święcickiego, pierwszego rektora Uniwersytetu Poznańskiego. Książka inauguruje serię Biografie Rektorów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, której redaktorami naukowymi są prof. Przemysław Hauser oraz prof. Tomasz Schramm.  Publikacja oparta na szerokiej bazie archiwalnej oraz prasowej ukazuje z jednej strony dokonania naukowe i organizacyjne tego wybitnego Wielkopolanina, z drugiej – motywy działalności pierwszego Rektora Uniwersytetu Poznańskiego. Przedstawia też system wartości Święcickiego, który tak w życiu prywatnym, jak i publicznym pozostał wierny ukształtowanym w wieku młodzieńczym ideałom: pracy na rzecz ojczyzny, wierności Bogu, wspieraniu ludzi biednych i pokrzywdzonych, pogłębianiu profesji medycznej oraz rozwijaniu nauki polskiej. Autor próbuje odpowiedzieć na kilka kluczowych pytań, związanych z powstaniem Uniwersytetu Poznańskiego: jaką wizję uczelni posiadał Święcicki i w jaki sposób wcielał ją w życie, jak zdołał skupić wokół siebie nie tylko grono entuzjastycznie nastawionych do tej koncepcji uczonych, ale także przekonał do tego projektu środowisko wielkopolskich polityków, którzy mimo trwających walk powstańczych, gremialnie poparli powołanie do życia uczelni w Poznaniu, jak wreszcie – wbrew gigantycznym przeszkodom organizacyjnym i materialnym – zdołał Święcicki zbudować w latach 1918-1923 r. nowoczesny, wielowydziałowy Uniwersytet.

Spotkanie odbędzie się 7 maja 2013 r. o godz. 12.00
w Sali Lubrańskiego, Collegium Minus, ul. Wieniawskiego 1, Poznań

W spotkaniu udział wezmą:
JM Rektor UAM prof. dr hab. Bronisław Marciniak
prof. Michał Musielak
prof. Witold Molik
prof. Przemysław Hauser
prof. Tomasz Schramm

Spotkanie uświetni krótki okolicznościowy recital fortepianowy.