Oświadczenie Parlamentu Samorządu Studentów UAM w sprawie Wielkiego Grillowania
Wiadomość, opublikowana 12-05-2014
Parlament Samorządu Studentów UAM wraz z Komitetem Organizacyjnym Wielkiego Grillowania pragną wyrazić ubolewanie z powodu wypadków, które miały miejsce w nocy z 8 na 9 maja oraz nagonki medialnej skierowanej w stronę całej braci studenckiej.

Wielkie Grillowanie odbywało się już po raz dziewiąty. Bazując na dotychczasowym doświadczeniu, przygotowaliśmy zarówno teren, jak i infrastrukturę do przyjęcia przewidywanej liczby uczestników. Wydarzenie zostało zgłoszone w Urzędzie Miasta, powiadomiona została Komenda Wojewódzka Policji, Komisariat Policji Poznań-Północ oraz Straż Pożarna.

Przygotowując wydarzenie, wystąpiliśmy do Zarządu Transportu Miejskiego o zmiany organizacji komunikacji miejskiej, aby umożliwić uczestnikom bezpieczny i szybki powrót do domu. Częstotliwość kursowania linii tramwajowej 201 została zwiększona do 15 minut, na trasę linii nr 248 skierowane zostały autobusy przegubowe o zwiększonej pojemności. ZTM nie zgodził się jednak na podstawienie po 2 składy tramwaju 201 i wydłużenie linii 248 do przystanku „Instytut Fizyki”.

Pragniemy zauważyć, że teren imprezy był zabezpieczany przez całą noc przez koncesjonowaną agencję ochrony oraz ponad 200 wolontariuszy działających na terenie.

Osoby pełniące rolę służb informacyjnych i porządkowych zostały przeszkolone z zasad zabezpieczenia imprezy i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Między godz. 1:00 a 3:00 służby ochrony i informacyjne kierowały ruchem na pętli tramwajowej na Os. Sobieskiego i czuwały nad bezpieczeństwem uczestników również w tym miejscu.

Wolontariusze i wynajęta firma sprzątająca, zarówno teren kampusu, jak i przyległe tereny, w tym m.in. Dworca Autobusowego, przywróciły do poprzedniego stanu jeszcze przed godz. 6:00.

Jest nam niezmiernie przykro, że studenckie święto zostało zakłócone przez chuligańskie wybryki i dewastacje. Stało się to jednak poza terenem naszej jurysdykcji. Ponadto należy zauważyć, że za te akty wandalizmu odpowiadają jednostki, które prawdopodobnie z takim właśnie zamiarem skorzystały z nocnej komunikacji. Stanowczo potępiamy ich zachowanie, uważamy, że zasługuje na najwyższą pogardę.

Sama impreza na Kampusie Morasko przebiegała spokojnie. Oczywiście doszło do kilku incydentów w postaci bójek czy wypadków z nieuwagi uczestników, ale są to zdarzenia charakterystyczne dla każdego tego typu wydarzenia. Nikt nie odniósł większych obrażeń. Wszystkim poszkodowanym niezbędnej pomocy udzieliła, obecna na terenie, służba medyczna.

Z powodu tragedii, do której doszło kilka godzin po imprezie na torowisku nieopodal Kampusu Morasko, wraz z Władzami Rektorskimi powzięliśmy decyzję o odwołaniu wydarzeń drugiego dnia. Mimo, iż tragiczny wypadek najprawdopodobniej nie miał związku z imprezą (wciąż czekamy na ostateczne informacje od Policji), nie wyobrażamy sobie studenckiego świętowania w obliczu tak strasznego wydarzenia, jakie miało miejsce na torach w godzinach porannych.

Pragniemy jednocześnie przeprosić wszystkich kulturalnych uczestników, fanów muzyki i samego festiwalu oraz wszystkich studentów, którzy w tej chwili padają ofiarą ostracyzmu za zachowanie kilkunastu osób, które wystawiły złą wizytówkę całej imprezie i pośrednio przyczyniły się do negatywnych opinii w prasie.

Jednocześnie apelujemy o zachowanie obiektywizmu i rozwagi przy wydawaniu osądów, ponieważ uogólnienia, jakoby wszyscy studenci są niewychowanymi wandalami, są krzywdzące i skrzywiają obraz środowiska studenckiego.

Parlament Samorządów Studentów

Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu