Dzień Studenta UAM w Poznańskim Muzeum Narodowym
Wydarzenie, rozpoczyna się 07-05-2010
Studenci UAM w ramach projektu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Muzeum Narodowego w Poznaniu "Dzień Studenta UAM w Poznańskim Muzeum Narodowym - 7 maja - Dekada Jubileuszowa UAM 2009-2019" będą mieli darmowy wstęp na wystawy stałe i ekspozycje czasowe do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu.

Rok 2010 to pierwszy rok Dekady Jubileuszowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, której uwieńczeniem będą obchody 100-lecia naszej Almae Matris 7 maja 2019 roku. Aby data 7 maja na trwałe zagościła w świadomości studentów UAM jako coroczne święto największej i najstarszej Uczelni publicznej w północno-zachodniej Polsce, Biuro Informacji i Promocji UAM przygotowało dla naszych studentów propozycję, by co roku, przez cały okres trwania Dekady Jubileuszowej UAM, zawsze 7 maja, mieli darmowy wstęp na wystawy stałe i ekspozycje czasowe do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Poznaniu. Oddziałów MNP jest aż dziewięć, w tym pałac w Rogalinie, zamek w Gołuchowie i Muzeum Mickiewicza w Śmiełowie.

Wspólny projekt obu instytucji nosi oficjalną nazwę „Dzień Studenta UAM w Poznańskim Muzeum Narodowym - 7 V - Dekada Jubileuszowa 2009-2019”. Mamy nadzieję, że tak jak w roku bieżącym, towarzyszyć mu będą okolicznościowe wystawy czy specjalnie przygotowywane wykłady.

W tym roku będzie można wysłuchać wykładu prof. Tadeusza J. Żuchowskiego z Instytutu Historii Sztuki UAM pt. „Ksiądz Szczęsny Dettloff, pierwszy profesor historii sztuki Uniwersytetu Poznańskiego” (sala w MNP, godz. 18.00).

Bieżące informacje o aktualnych wystawach w oddziałach poznańskiego Muzeum Narodowego będą zamieszczone na plakatach przygotowywanych przez MNP.

W zbiorach MNP znajduje się ponad 330 tys. obiektów. Sześć poznańskich oddziałów muzeum znajduje się w ścisłym centrum Poznania. Galeria Malarstwa i Rzeźby (gmach główny MNP, Aleje Marcinkowskiego 9, budynek przystosowany dla osób niepełnosprawnych) zaprasza na wystawę czasową „Chełmoński Chmielowski Witkiewicz”. Oprócz obrazów, które powstały w pracowni Hotelu Europejskiego w Warszawie w latach 1874-1883, można będzie obejrzeć także prace zainspirowane twórczością wielkiej trójcy. Wśród nich również słynny „Szał uniesień” Władysława Podkowińskiego. W gmachu głównym MNP warto zwrócić uwagę na stałą ekspozycję, m.in. na znakomity zbiór sarmackich portretów trumiennych, malowane z rozmachem obrazy Jacka Malczewskiego czy największą w Polsce kolekcję malarstwa hiszpańskiego baroku (wśród nich dzieła samego Zurbarana czy Jose de Ribery).

Muzeum Sztuk Użytkowych (Góra Przemysła 1) zaprasza m.in. na ekspozycję „Dwa stulecia w modzie”.

Szczególną uwagę warto zwrócić na jedyne w Polsce (i drugie co do wielkości w Europie) Muzeum Instrumentów Muzycznych. Wśród wielu eksponatów znajduje się m.in. fortepian, na którym podczas pobytu w Wielkopolsce grywał Fryderyk Chopin.

Wizyta w Wielkopolskim Muzeum Wojskowym to szansa poznania dziejów militariów polskich, a odwiedziny w Muzeum Historii Miasta Poznania to równocześnie możliwość sprawdzenia, jak wyglądają zabytkowe wnętrza ratusza.

Muzeum Etnograficzne (ul. Grobla 25, wejście również od ul. Mostowej) mieści się w budynku dawnej loży masońskiej położonym w niewielkim parku. Oprócz stałej ekspozycji gromadzącej zabytki wielkopolskiej kultury ludowej, można podziwiać tam także przedmioty z odległych stron świata. Obecnie w muzeum trwa wystawa „Od nitki do arcydzieła. Barwny świat tkanin”.

Gotowych na dłuższą wycieczkę, MNP zaprasza do swoich oddziałów zamiejscowych – Pałacu w Rogalinie (dawny majątek rodu Raczyńskich z interesującą kolekcją malarstwa), Zamku w Gołuchowie (imponująca budowla należąca do rodziny Działyńskich przed II wojną była siedzibą jednego z dwóch najsłynniejszych polskich kolekcji muzealnych) oraz Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie.

ODDZIAŁY MUZEUM NARODOWEGO W POZNANIU:

7 maja oddziały poznańskie otwarte w godz. 12:00-21:00, oddziały w Śmiełowie, Gołuchowie i Rogalinie otwarte w godz. 10:00-16:00

GALERIA MALARSTWA I RZEŹBY
Aleje Karola Marcinkowskiego 9, 61-745 Poznań, tel. +4861 85-68-000, mnp@mnp.art.pl

MUZEUM SZTUK UŻYTKOWYCH
Góra Przemysła 1, 61-768 Poznań, tel. +4861 85-68-183, teresa.michalowska@mnp.art.pl

MUZEUM INSTRUMENTÓW MUZYCZNYCH
Stary Rynek 45, 61-772 Poznań, tel. +4861 85-68-178, muzinstr@mnp.art.pl