Zaproszenie

Jego Magnificencja Rektor prof. dr hab. Bronisław MarciniakUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu swoimi korzeniami sięga tradycji akademickich Poznania, działającej tu już w XVI wieku Akademii Lubrańskiego oraz Kolegium Towarzystwa Jezusowego, które aktami polskich monarchów z 1611 i 1678 r. wyniesione zostało do godności Uniwersytetu. Rozwojowi Uczelni położyły kres lata niewoli narodowej. Z chwilą odzyskania niepodległości w 1918 r., z inicjatywy członków powstałego jeszcze w 1857 r. Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, z poparciem lokalnych polskich władz, otwarto 7 maja 1919 r. podwoje Uniwersytetu, zwanego początkowo Wszechnicą Piastowską, od 1920 r. Uniwersytetem Poznańskim, a od 1955 noszącego imię Adama Mickiewicza.

Do dziś naszemu Uniwersytetowi przyświecają te cele, które leżały u podwalin jego powstania, odzwierciedlone w słowach jednego z założycieli: "Ziszczają się marzenia i tęsknoty pokoleń, wolność polityczno-państwowa staje się naszym udziałem, a równocześnie w myśl szczytnej pamięci o zasadach ojców naszych, że wolnym może być tylko naród światły, jedna z pierwszych trosk odradzającej się Polski to troska o światło dla narodu".

Od maja 1919 roku trwa zatem ciągłość dziejów uczelni, która wpisała się na stałe w życie Poznania i Wielkopolski, wywierając znaczący wpływ na rozwój miasta i regionu. Uniwersytet, promieniując swoim oddziaływaniem na cały kraj, należy do ścisłej czołówki najlepszych polskich szkół wyższych.

Zapraszam wszystkich do współorganizacji oraz udziału w uroczystościach jubileuszowych, których bogate spektrum rozłożone na kilka majowych dni przygotowuje Komitet Organizacyjny Obchodów. Szczególnie uroczyście zapowiada się dzień 7 maja 2009, w którym odbędzie się uroczysty przemarsz Senatów Uniwersytetów Polskich oraz publicznych szkół wyższych Poznania z Katedry Poznańskiej na Uniwersytet. Po przemarszu nastąpi wspólne posiedzenie Senatów uczelni poznańskich, z elementami historycznego przedstawienia oddającego ducha pierwszego posiedzenia Senatu Wszechnicy Piastowskiej w odrodzonej Polsce. W związku z Jubileuszem przygotowaliśmy wiele przedsięwzięć naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych.

Niech tegoroczne majowe dni staną się wielkim świętem Uniwersytetu i świętem nas wszystkich, którzy swą pracą, zaangażowaniem i oddaniem tworzymy Almam Matrem Posnaniensem!

R e k t o r

Prof. dr hab. Bronisław Marciniak